Ако сте попаднали на тази статия, то най-вероятно се интересувате какво са сдружения с нестопанска цел или как се регистрират те. 

Имате идея за проект, който ще помогне на обществото или определена група хора, но не знаете откъде да започнете? 

На правилното място сте. Ние, от MKA Finance, ще разгледаме и представим всичко необходимо, което трябва да знаете за сдружения с нестопанска цел. От значение, до регистрация. Приятно четене!

Какво са сдружения с нестопанска цел?

Сдружение с нестопанска цел е обединение на три или повече лица с цел, различна от търговска и печалба. 

В основата на сдружението е готовността на всеки от членовете да полага лични усилия за постигане на нестопанската цел. Те се обединяват около обща кауза. От образование, култура до здравеопазване, социални услуги или опазване на околната среда. 

Възможностите са много и различни. 

Всички приходи на сдружения с нестопанска цел не се разпределят между участниците в сдружението, а се използват за постигане на поставените цели.  

Сдруженията се различават по немалко неща, но основнотo, по което всички си приличат, е липсата на комерсиален интерес. Тези организации често се създават от хора, които искат да направят нещо добро за обществото или за определена група хора.

сдружения с нестопанска цел

Юридическите лица с нестопанска цел могат да извършват и допълнителна стопанска дейност само ако е свързана с предмета на основната дейност, за която е регистрирано лицето, и ако използването на приходите отговаря на посочените в устава или учредителния акт цели. 

Съществуват два основни вида сдружения с нестопанска цел – тези, които работят в частна полза, и тези, които работят в обществена полза. Всеки от тези видове има своите специфики и изисквания, които ще разгледаме по-подробно в следващите редове. 

Сдружения с нестопанска цел в частна полза

Сдружения с нестопанска цел в частна полза са организации, които обслужват интересите на ограничен кръг лица или група. В такава група влизат например членовете на дадена професионална асоциация. 

Могат да са както членовете на сдружението, така и представители на дадена професия. 

Такива сдружения с нестопанска цел се учредяват от минимум три лица учредители, без значение дали са юридически или физически. Те имат относителна свобода по отношение на целите и дейностите, които могат да извършват. 

Въпреки това, те не могат да изразходват средства за дейности, които не са свързани с постигането на поставените от сдружението цели.

Важно е да отбележим, че сдруженията с нестопанска цел в частна полза могат да се превърнат в такива с обществена полза, но обратното не е възможно. 

Сдружения с нестопанска цел в обществена полза

Докато сдружения с нестопанска цел в частна полза са свързани с интересите на определен кръг хора, тук говорим за интересите и ползите за цяло общество. 

Тези организации имат по-широк обхват на въздействие в различни области, засягащи човечеството, и всяка организация може да играе ключова роля в развитието на тези области.

За да се съставят сдружения с нестопанска цел в обществена полза, са необходими минимум 7 юридически и 3 физически лица. 

Системата за управление на сдружения с нестопанска цел в обществена цел е по-сложна. Съществува общо събрание и управителен съвет. Управителният съвет се състои от най-малко 3 лица, като може да бъде и едноличен управител. 

Тези сдружения не могат да се преобразуват в такива в частна полза. Това означава, че веднъж регистрирани като такива, те трябва да продължат да работят в интерес на обществото. 

Как се регистрират сдружения с нестопанска цел?

На 01.01.2018 г. е взето решение , че регистрацията на юридическите лица с нестопанска цел се осъществява от Агенция по вписванията. 

Преди да се премине към процеса на регистрация, сдружения с нестопанска цел трябва да бъдат учредени на учредително събрание. 

В зависимост от вида на сдружението, това са или 3 юридически/физически лица за сдружения в частна полза, или 7 юридически и 3 физически за сдружения в обществена полза. 

Първата стъпка е да се състави учредителен протокол, който включва основната информация за сдружението – неговото наименование, целите му, адреса на управление, както и вида на дейността – в частна или обществена полза, предмета на дейност, правомощия, срок за учредяване.

сдружения с нестопанска цел

Следващата стъпка е да се подготви уставът на сдружението, който детайлно описва как ще бъде управлявана организацията, какви са правата и задълженията на членовете, как ще се разходват средствата и други важни аспекти.

Управителният орган на сдружението също трябва да бъде определен – той може да бъде колективен (например управителен съвет) или едноличен (управител). По-изчерпателна информация за документите може да откриете в Закона за юридически лица с нестопанска цел (ЗЮЛНЦ).

След като всички документи са подготвени, те трябва да бъдат представени в Търговския регистър. Вписването там е задължително и се извършва от Агенция по вписванията.

Последната стъпка е заплащането на държавната такса в размер на 25лв., която се дължи за вписването на сдружението, както и хонорарът за вписване в размер на 225лв.  Винаги можете да потърсите счетоводни услуги или административни услуги от професионалисти, които ще ви помогнат и ще ви консултират. 

Поинтересувайте се за цени на счетоводни услуги

След успешно вписване, сдружението придобива статут на юридическо лице и може да започне своята дейност.